Home

Huggare 1748

Huggare m/1748 för infanteriet. Huggaren är mycket lik AM 60188. Upptill på klingans yttersida finns en P-stämpel. Parerplåten är ovanligt tunn och knappen är liten, varjämte parerstången är rätt tunn. På parerplåtens ytterkant står numret 654. Den skruv, som skulle hålla fast handbygelns övre ände vid knappen, fattas. Collapse. Huggare m/1748. Grupp C I. Ur uniform för manskap vid Kungliga Andra livgardet, Göta livgarde 1816-33. Märkt m prickar. Created with Sketch. Add to folder Created with Sketch. Add to folder Created with Sketch. Remove from folder Order image Created with. 379482. HUGGARE för flottan, Sverige, M/1748-1795, ägarmärke i fästet. Beskrivning. Klängd 75 cm. Konditionsrapport. Slitage. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering

HUGGARE, m/1748-1856. Följ. 1476278. HUGGARE, m/1748-1856. Beskrivning. Mässingsfäste. Läderklädd balja. Längd 78 cm, inkl. balja ca 79 cm. Konditionsrapport. Slitage, små skador i baljans läder. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering Huggare m/1748 Grupp D II. Modellåret enligt von Schreeb, då modellen detta år fastställdes av Kongl. Maj:t. På 1700-talet hette det allmänna modellet eller m/1747, det år då modellen fastställdes av Riksens ständer. Share Download CC BY (opens in new window Kunde inte logga in. Bukowskis använder cookies för att hantera inloggningen. Vänligen aktivera cookies för domänen www.bukowskis.com och prova igen.. Du kan läsa mer om cookies på vår informationssida om cookies

Senare anskaffades dock ny huggare som fick modellbeteckningen m/1748. Från 1748 började man med andra ord att fasa ut värjan mot huggare för infanterimanskapet. Huggarna ser ut som små sablar men med värjfästen av av gjuten mässing. Huggarna kallades också huggvärja. Bilderna till höger och vänster visar huggare, m/1748 Huggare m/1748 levde kvar inom svenska krigsmakten med vissa förändringar fram till slutet av 1800-talet. Under Gustav III:s tid var manskap och underofficerare utrustade med detta blankvapen. År 1808 fastställdes en modell på huggare för flottan

Huggare m/1748 - Armémuseum / DigitaltMuseu

  1. HUGGARE m/1808 för Flottan Fäste: Mässing Klinga: Eneggad klinga med flat rygg. Med blodränna 43 cm lång. Total längd: 75 cm Klingans längd: 61 cm Klingas bredd: 3,1 cm Pilhöjd: 2,4 cm Balja: Av svart läder med mässingsbeslag. Infanteriets manskap fick år 1806 avlägga sin huggare m/1748 och en del av dessa överfördes till flottan för användning ombord på fartygen
  2. Not: Ordklasser och siffror hänvisar till synonymordboken överst. Exempelmeningarna kommer i huvudsak från svenska dagstidningar, tidskrifter och romaner. Emellertid berättade han i lördags att Gyllenmarkara betala sina huggare och kuskar en halv gång så mycket per bit som den taxa vi hålla.; Om man hade häst och karl och huggare lediga några veckor för en avverkning i Grenhulta
  3. Senare anges som enda skillnad mellan dessa bägge huggare att 60188 har balja i lädrets naturliga färg, men att baljan till 60190 är svärtad. År 1912 och senare kallas vapnet Huggare m/1757 med balja (svärtad) av senare modell. Modell på sådana huggare fastställdes av Riksens ständer 1747, av Kongl. Maj:t 1748

  1. Stockholms Auktionsverk Online 823954. HUGGARE, svensk, m/1748-1856, handtag i mässing och trä, längd ca 73 cm, svart läderbalja med två mässingsbeslag, längd ca 6
  2. 1748 års huggare / av Tor Schreber von Schreeb. Schreeb, Tor Schreber von, 1882-1965 (författare) Publicerad: Stockholm : Armémuseum, 1940 Svenska 17 s. Bo
  3. Genealogy for Matti Huggare (c.1690 - 1738) family tree on Geni, with over 200 million profiles of ancestors and living relatives. People Projects Discussions Surname
  4. Lauritz.com - Huggare, svensk, m/1748-1856, fäste i mässing, klingan P-stämplad. Klingans längd ca 64 cm, totallängd ca 77 cm
  5. Stockholms Auktionsverk Online 660602. HUGGARE m/1748-1856, med flottans kassationsstämpel, klingans längd 60, total längd 7
  6. Huggare infördes senare även vid artilleriet med m/1748 och artillerihuggare m/1748-1795. Under 1800-talet försvann huggaren nästan helt vid armén och fanns bara kvar hos sjukvårdstrupper och andra icke stridande till början av 1900-talet. Även inom flottan användes huggare av flera modeller, en känd modell är änterhuggare m/1851

HUGGARE för flottan, Sverige, M/1748-1795, ägarmärke i

Huggare m/1748. Grupp D II. Huggare m/1748 för infanteriet. 3 pictures Huggare m/1748-1856. Grupp D II. Huggare m/1856 med mässingsfäste Objektsbeskrivning HUGGARE, svensk, m/1748-1856, svart läderbalja med två mässingsbeslag, längd 73 c Huggare m/03 för kustartilleriet samlades in vintern 2013. Marinmuseum har stängt från och med den 11 november till och med den 30 november (kan förlängas) efter skärpta regionala råd för att minska risken för smittspridning av covid-19 Hitta rätt Huggare i Sverige. Se telefonnummer, adress, karta, grannar, jobb mm. Kontakta personen direkt Sv 1842 kav sabel i ok skick 4700 kr 11 SV 1807 sabel 7500 kr 1 st 1748-56 huggare i mkt bra skick 4500 Kr 1 st 1748-56 huggare UB i mkt fin 2200 KR 3 st Sv 1856 huggare i mkt fina 2750 kr st 2 st Sv 1856 huggare UB mkt fina 1850 st 1893 sabel monterad som en lampa,ROLIG LAMPA 3500 KR Salutkanon Stafsjö i mkt fint skick 6 kg ca 35 cm lång P 1800 kr Svartkruts pistoler 3500 kr - 5500 kr.

HUGGARE svensk, m/1748, klinga med P-stämpel, 77 cm: 1500 SEK: 3200 SEK 343: HUGGARE svensk, m/1803 för infanteriet, klinga med 1856 års slipning, 72 cm; kilar mellan klinga och fäste: 1200 SEK: 4200 SEK 344: HUGGARE svensk, m/1856, balja, 73 cm: 1500 SEK. Nyckelord/Titel huggare; Kortbeskrivning Huggare m: 1748, för infanteriet, Sverige, Vira bruk. Datering 1748 cirka; Övriga Nyckelord huggare; Samling Livrustkammaren; Inventarienummer 15504 (06:3776) Lägg till i mina favoriter » Länk till föremålet. Grunddata Beskrivning Litteratu Huggare m/1748. Grupp D II. Huggare m/1748 för infanteriet. 3 pictures Huggare m/1748-1856. Grupp D II. Huggare m/1856 med mässingsfäste Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Huggare 1748-1856. Bayonets of the World. Toggle Navigation. By country; Literature; Links; Bayonets search/query; Search for: Home / Sweden / Huggare 1748-1856. Huggare 1748-1856. sword. SKU: 466 Category: Sweden. Description Description. Common Swedish infantry huggare. Those weapons had little practical combat value. Related products. Sweden.

HUGGARE, m/1748-1856

  1. Huggare av modell 1748 var den brukliga sidobeväpningen för soldater vid Gustaf III:s armé, och det hör inte till ovanligheten att de dyker upp på auktioner. Men det här är allra första gången jag stöter på en som har både regementsmärke, kompanimärke och soldatnumret ingraverat, vilket ju innebär att det faktiskt är möjligt att få reda på vem som en gång i tiden bar just.
  2. Buy online, view images and see past prices for HUGGARE, 2 st, FASKINKNIV M 1748/1856. Laderbalja. Klingans langd 57 total langd 71 cm. M 1856 med trafaste. Laderbalja. Klingans langd 58,5,. Invaluable is the world's largest marketplace for art, antiques, and collectibles
  3. Så klart huggaren var avsedd som att vapen för i detta fall artilleristerna. Jag förstår inte vad du menar när du säger detalj till uniformen. Det här är ju ett kommissvapen avsedd för varje man att försvara sig själv och artilleripjäsen med. Infanteristerna hade en motsvarande huggare med samma syfte
  4. Johan Huggare was born on month day 1777, at birth place, to Anders Mattsson Huggare and Anna Michelsdotter Huggare. Anders was born on September 12 1727, in Finland. Anna was born on November 12 1731, in Kronoby, Finland

Margareta Huggare was born on month day 1774, at birth place, to Anders Mattsson Huggare and Anna Michelsdotter Huggare. Anders was born on September 12 1727, in Finland. Anna was born on November 12 1731, in Kronoby, Finland. Margareta had 9 siblings: Maria Huggare, Matts Huggare and 7 other siblings HUGGARE, m/1748, för flottan, Sverige. Slutpris: 2 810 SEK. Total längd 76, klingans längd 61 cm. Läs mer Avslutades: 2016-10-27. Huggare 3 st. Slutpris: 1 800 SEK. Objekt som liknar Huggare Primära flikar. Visa; Liknande (aktiv flik) (aktiv flik 2020-10-20 Armémuseum Blankvapen Huggare m/1748 1.1 2016-02-18 idOwner=S-AM&idIdentifier=AM.043999 http://kulturarvsdata.se/arme/object/AM043999 Rådata Object AM. Huggare m/1748, Sverige. Klingans längd är 60,4 cm. Huggare är ett blankvapen med kort klinga som närmast kan jämföras med en kort sabel. 15 relationer

Huggare m/174

HUGGARE, Sverige, m/1856

Militaria - Hans Högma

Huggare av årsmodell 1748. Huggaren är en typ av kort sabel som bland annat användes av flottan vid äntring. Bild från Sjöfartsmuseet Akvariet, Göteborg. Kryddor, vin och vapen Tänk en driven affärsman som har flera handelsfartyg i sin flotta Huggare mod 1748-1856 . Slutpris: 2 600 SEK. Auktionshus: Hebergs Auktioner AB. Avslutades: 2015-12-02 00:00:00. Avslutade auktioner liknande Huggare mod 1748-1856. Visa som galleri Huggare m/1748-1856 för infanteriet Malin Matzdotter 1 Huggare 60. (Barn 193, Far 774, Mor 775). Malin Matsdotter Huggare. Född 9.1715 i Kronoby i Bråtö på Huggare 60. Husmor i Kronoby i Bråtö på Bäck 60. Adress i Kronoby 60. Död av slag 29.1.1796 i Kronoby i Bråtö på Bäck 60

Video: Svensk Huggare 1700-tal - Antikt i Tommar

Svenska Blankvapen - Flottans blankvape

Keyword/Title balja till huggare nr 15504; Description Balja till huggare. Dating 1748 cirka; Other keywords huggarbalja; Collection Livrustkammaren; Inventory number 15505 (06:4032) Add to Portfolio » Bookmarkable URL. Basic data Description Material läder mässing läder HUGGARE, , svensk huggare m/1748, klinga 61,5 cm, rostskador, huggarfäste m/1748 monterad med civil värjklinga, 80 cm, märkt C HAGEN (2). Starting price: 1000 - 1200 SEK Final price: 1100 SEK New Huggare, M/1856 för infanteriet, l 73 cm. Huggare, M/1748-1856, flottans kassationsstpl, l 78 cm. Slagpris: 1 100: 40: Pallasch M/1889 för sergeant vid artilleriet, l 93 cm. Slagpris: 600: 41: Pallasch, M/1889 för artilleriet, märkt 6AR (Smålands Artilleriregemente) 4 Bataljon nr 42, l 96 cm This file is an original and may be obsolete for general use, but is kept for historical or archival use. As such, it should not be modified or deleted except to correct upload or technical errors. Any modified versions or replacements of this image should be uploaded with a different file name

Synonymer till huggare - Synonymer

HUGGARE SABEL MM, , en svensk huggare m/1748-1856, klinga 60,5 cm, fäste av mässing, läderbalja m/1748, klingan med hack, handbygelskruv ej orginal, svensk övningssabel, skador, bajonett m/1815 (3). Utrop: 600 - 800 SEK Slutpris: 800 SE Huggare för artilleriet m/1795 (m/1748-1793 enligt tidigare kat.kort). Klinga av stål, längd 625 mm; med blodränna, längd 440 mm. Fäste av mässing, övre parerstång märkt med flottans kassationsstämpel Re: Skogsarbetare, huggare 160kr/tim #293067 vetinte - I MITT EGET LAND OCH SER UTT ÖVER RUINER SOM KALLAS SVERIGE. - ons 08 okt 2014, 21:10 Skogsprofil för användar Når det gjelder våpen så fant jeg at infanteriet brukte huggare m/1748 men litt lenger ned på siden står det at infanterioffiserer brukte värjor med paradfästen. Din lenk til Armémuseums utställning av svenska värjor funkar ikke, så jeg får ikke sett hvordan en slik värje ser ut Macbook Air 2018 13 - Intel Core I5 1 6 Ghz - 256 Gb - 16 Gb - Space Grey ,2 St Svensk Huggare - Svärd Modell 1748

Balja till huggare m/174

  1. 426511882 - HUGGARE HUGGVÄRJA SVENSK m / 1748 - 1856. 4 dagar sedan Pethrus-56 (säljare) Snabb betalning. +++++ Tack för affären 426943093 - Pärlkorn till något vapen. 4 dagar sedan Pethrus-56 (säljare) Snabb.
  2. Fästet togs från den böjda huggaren m/1748 och klingor från avkapade karolinska ryttar- och infantervärjor. Beskrivning Tveeggad med mittås samt 18 cm lång blodränna vid fästet. Klingan är en avkortad och nedslipad karolinsk ryttarklinga. Fäste(Troligen från huggare, modell 1748) och kavel av mässing. Kaveln med arton räfflor.
  3. 2 St Svensk Huggare - Svärd Modell 1748: Slutar om 3 dagar: 1355 kr: 1606075560: 1355: 1: Lägg bud: Efva Attling Armband Rock My World I 925 Silver: Slutar om 9 timmar: 560 kr: 1605810963: 560: 1: Lägg bud: Äldre Och Mycket Gedigen Adventsljusstake I Tenn - Marinoni: Slutar om 4 dagar: 1390 kr: 1606159289: 1390: 1: Lägg bu
  4. Sök efter mer än 90 miljoner sålda föremål i vår prisbank. Träffar för huggare 1856. Till sal
  5. nen. Ingen rörelse i vårt land har verkat så revolutionerande som skogsindustrin, inte enbart i ekonomisk avseende, utan kanske i ännu högre grad om tankesätt och seder. På inte fullt en mansålder övergick denna industri - särskilt i mellersta och övre Norrland - från binäring till huvudnäring
  6. Ur utställningskatalogen: För svenska infanteriet. Komiss betyder ett till krigsfolk utdelat föremål som staten äger. Detta var den mest tillverkade värjan med ca 350000 exemplar. Infanteriets värja ersattes av huggare m/1748. Fortfarande 1788 hade två regementen kvar värjor m/1685. En förändrad förkortad modell användes i flottan

Auktion Huggare svensk m/1748-1856 Stockholms

Vapenauktion v 20 SÖNDAG 24 MAJ 2020 KL. 09:00 CEST #1232496. KULGEVÄR, tyskt, repeter, fabrikat Merkel, modell Helix, kaliber 6,5x55, tillv.nr RX006649, se-nr nytt Utropspris: 600 - 800 SEK 120 HUGGARE, svensk huggare m/1748, klinga 61,5 cm, rostskador, huggarfäste m/1748 monterad med civil värjklinga, 80 cm, märkt C HAGEN (2). Utropspris: 1000 - 1200 SEK 121 HUGGARE/FASKINKNIV, svenska, faskinkniv m/1848, klinga 44 cm märkt J. WALÉN ESKILSTUNA samt huggare m/1856, klinga 58,5 cm, klinga och balja märkta 23 R. K Infanteriets värja ersattes av huggare m/1748. Fortfarande 1788 hade två regementen kvar värjor m/1685. En förändrad förkortad modell användes i flottan. m/1685 3 stämplar på klingan samt P (=proberstämpel) 1630-1948 [1630-tal].

Genealogy for Malin Christoffersdotter Bäck (1748 - 1808) family tree on Geni, with over 200 million profiles of ancestors and living relatives. People Projects Discussions Surname Auktion: Sön 28/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar.VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes

LIBRIS - 1748 års huggare

5335 Huggare Modell 1748. Längd: 78, klinga längd: 60 cm, Sverige Såld: 1.400 kr Såldes den 7 januari 2019 Zoom Star. 5171 Ingefärskrukor 2 st, Kina. Höjd: 12 Såld: 1.100 kr Såldes den 7 januari 2019 Zoom Star. 5457 Jaktkniv Remington, USA. Längd: 23,5 cm Såld: 200. 1748 års huggare: Tor Schreber von Schreeb 1940: Svenska: 15: Drabantromantik - Carl XV:s drabanter deras mundering och beväpning: Tor Schreber von Schreeb 1951: Svenska: 16: Efterkarolinska värjor: Tor Schreber von Schreeb 1939: Svenska: 1

Matti Huggare (c.1690 - 1738) - Genealog

Huggaren m/1748 som tidigare bars som sidovapen till uniformen togs 1806 bort ur munderingen, och soldaten hade därför i närstrid endast sin bössa med bajonett att lita till. Den flintlåsmusköt man bar torde i de flesta fallen ha varit den allmänna reparationsmodellen m/1805. Den fana som Upplänningarna förde var röd med riksäpplet på teckningen huggare m/1808. Verkligen intressant och trevligt då detta innebär att huggaren är betydligt ovanligare än den vanliga m/1748-1856. Kassationsstämpeln gör att huggaren hamnar på Kimmens tråd, det var huggarns. Tänk om den dessutom har använts i finska kriget, det Du Kimmen vore väl något Fästet är till en huggare m/1748. Klingan . 6 pictures Värja. Grupp D II. Kavellindningen är ny. 9 pictures Värja. Grupp D II. Klingan har upptill på vardera första sidan en bl. 9 pictures Värja m/1739. Grupp D II. Klingan är tveeggad. Upptill på bägge sido. 7 pictures Värja. Legotrupper gjorde Napoleon oövervinnelig Napoleon segrar gång på gång ute på slagfälten och härskar över Europa. Unga män från hela kontinenten tar gladeligen på sig uniformen och marscherar under fransk flagg - tills Napoleon leder dem rakt in i en rysk dödsfälla

Fastställd 1748. Det fins många modifieringar/varianter av denna bajonett: 1789 förändringsmodell, för montage till höger om pipan. Bild Bild; 1805 År 1821 bestämdes, att Värmlands fältjägarekår skulle förses med nya studsare med apterade huggare som bajonetter Item # 03. Swedish Cutlass m/1808 Navy (based on m/1748 Infantry) SOLD Item # 01. Svensk Huggare (Swedish Cutlass) m/1856. SOLD Click on the small imag Johan Andersson 16* Soldat Fyrhuggare,korpral Blikta Mats Eriksson 16* Soldat Fyrhuggare Måns Eriksson 16* 1708-02-28 i fält Soldat Fyrhuggare Anders Olofsson 1651 Mora 1731-08-31 Mora Soldat Fyrhuggare Hans Eriksson 1679 Venjan 1721 Soldat Frisk, korpral Ryttare,Fyrhuggare Per Persson 1679 Grängesberg 1719-06 Mora Soldat Fyrhuggare,Ryssing Erik Eriksson Malmberg 1692 1749-06 Mora Soldat.

HUGGARE, m/1856 förändringsmodell av huggare m/1748Balja till huggare m/1856 - Armémuseum / DigitaltMuseumHUGGARE, modell 1748-1795Huggare m/1748 eller m/1856 (404975098) ᐈ Köp på Tradera

Nationell Arkivdatabas. Volym - ARMÉMUSEUMS ARKIVSAMLINGAR - UPPTECKNINGSARKIVET. Förvaras: Armémuseu Karl XII:s officerare. Biografiska anteckningar av Adam Lewenhaupt. H, sida 266 som faksimi avhandlades i tinget 1748. Större omfattning av flottning kom alltmer under 1800-talet då också sågar började anläggas, bl a kan en nämnas och det är Baggböle såg. Vem som först sökte tillstånd för sågen framgår inte av litteraturen men någon gång mellan 1838-41 övertogs sågen av firman James Dickson & Co (Anon. 1981) Juliusson Huggare, Anders (1757-1794) Jönsson Bolin, Jöns (1702-1741) Jönsson Moberg, Anders (1769-) Jönsson Orre, Hans Kristian (1771-1838) Jönsson Springare, Sven (1757-1795) Jönsson Torsman, Karl (1688-1758) Jönsson Tropp, Sven (1690-(..1771)) Karlsson Björk, Johan August (1855-1934) Karlsson Lundgren, Adolf Fredrik (1857-1919

  • Cellförändringar grad 3.
  • Montera fönsterhake.
  • Manipulator svenska.
  • Hemlingby köpcentrum.
  • Nova tegelpanna pris.
  • Qui betyder.
  • How to train your dragon in order.
  • Putenfleisch vom bauernhof.
  • Frozen anna elsa.
  • Föreningen balans.
  • Vad är direktmarknadsföring.
  • Vince neil neil jason wharton.
  • C brakteat.
  • Vätespektrum.
  • Percy fawcett.
  • Örtlikörer lista.
  • Kyckling i sweet chilisås.
  • Hammarby huliganer namn.
  • Keukenhof.
  • Algebra regler division.
  • Parenteral administration.
  • Tull från schweiz.
  • Asus vpn server pptp.
  • Mina barn vill inte träffa min nya.
  • A single man house.
  • Pärlplatta mario blomma.
  • Branchenzuschläge 2018 kunststoff.
  • Livsmedel på spanska.
  • Ponnyridning täby.
  • Gehalt chefarzt psychiatrie.
  • 35mm2 kabel.
  • Smaksätta sprit med godis.
  • Partikelstrålning.
  • Ryktesspridning förtal.
  • Allsång på skansen dansband.
  • Youtube audio delay chrome.
  • Marsvin släkt.
  • Zulassungsstelle rosdorf.
  • Bts buzzfeed quiz.
  • Flashcards app anki.
  • Liggmila.